реклама партнерів:
Головна » 2018 » Лютий » 15 » Що розкопали археологи в Чернігові?

Що розкопали археологи в Чернігові?


2018 » Лютий » 15
Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Дізнатися, як жили чернігівці за часів Київської Русі та в середньовіччя, які етапи розвитку пройшло одне з найдревніших міст нашої країни, а також побачити цікаві артефакти можна на новій виставці в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній». Тут представлені цінні й навіть унікальні знахідки, виявлені археологами під час пошукових експедицій на території Чернігова в 2014—2017 роках.

Серед експонатів, зокрема, — ювелірна форма кінця ХІІ ст. для виготовлення браслетів із зображенням птаха та дракона; срібна печатка одного з представників козацької старшини першої половини ХVІІ ст.; фрагменти порцелянового посуду ХІІ ст. виробництва Сирії, Ірану та Китаю і скляного посуду з Візантії, а також предмети побуту, озброєння, прикраси та будівельні матеріали. Ці речі можуть багато розказати про майже всі сфери життя городян: побут, виробництво, торгівлю, моду та навіть шкідливі звички. А фото доповнюють експозицію та ілюструють архітектурно-археологічні дослідження пам’яток заповідника «Чернігів стародавній» за півстоліття.

«Чернігівська археологічна експедиція здійснює пошук у двох напрямках: вивчає стародавні пам’ятки архітектури, що збереглися на території нашого міста, а також досліджує так звані білі плями в історії. Зокрема, для нас ціла епоха — післямонгольська доба — велика загадка», — розповідає керівник археологічної експедиції, кандидат історичних наук, доцент Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка Олена ЧЕРНЕНКО.

Як розповіла науковець, у 2014-му археологи працювали на ділянці так званого мису — колишньої території Єлецького Свято-Успенського монастиря. За деякими припущеннями, саме там існувало первинне городище, з якого почалася історія Чернігова. Результати експедиції свідчать, що поселення, яке там існувало, не відігравало провідної ролі. Археологи дослідили рештки доволі великої споруди ХІІ—ХІІІ ст., знайшли чимало імпортних амфор, побутові предмети. Ймовірно, ця споруда належала заможному громадянину-торговцю. Ще один цікавий архітектурний об’єкт, що зберігся нижче поверхні землі, — мурована стіна Свято-Успенського монастиря. Колись він мав дві лінії укріплень, і оця перша стіна, вочевидь, була збудована людиною, яка добре зналася на цій справі.

На території Дитинця археологи зосередили свою увагу на малодосліджених ділянках. Торік розкопки тривали на подвір’ї Борисоглібського монастиря, де на глибині всього 30 см археологи вийшли на культурний шар, що репрезентує всю історію Чернігова. Там була знайдена глинобитна пічка давньоруського періоду, що мала напівкупольне склепіння. Поблизу Полкової канцелярії були знайдені залишки котлованів і великої мурованої споруди початку ХІХ ст., не відомої за планами міста. Ще одна споруда належить до ХІІ ст., там археологи розкопали численні уламки скляного посуду й неподалік — ювелірну форму для виготовлення браслету-наруча.

«Це була ознака високого статусу, їх носили люди заможні — чоловіки та жінки, — пояснює Олена Черненко. — Наша форма — це уламок. Втім, ми можемо побачити на ньому зображення птаха. Археолог Богусевич свого часу припускав, що птах та дракон могли бути геральдичними емблемами князів чернігівської династії. Ми можемо бачити голову звіра з гострими зубками, вушками — це дракон, вміщений у плетиві. На жаль, браслета, аналогічного такій формі, до сьогодні не знайдено. Дуже тонке різьблення свідчить про майстерність ювеліра, який виготовив цю форму, технологія виготовлення — так звана восковка».

В 2016 році археологи продовжили дослідження цієї ділянки, ретельно вивчили котловани споруд XVII—XVIII ст., де отримали значний речовий матеріал (посуд, люльки для паління тютюну, кахлі тощо). Знайшли ще одну пічку післямонгольської доби, щоправда, від неї вціліла лише маленька ділянка. Цікаво, що її спорудили з плінфи будівлі, поки що не відомої нашим археологам. Напевно, після монгольської навали споруда була пошкоджена чи зруйнована, і місцеві жителі почали розбирати цеглу для господарчих потреб і збудували цю піч. Ще одне неймовірне відкриття, яким хваляться чернігівські археологи, — оригінальна стіна Антонієвих печер із великим фрагментом, де зберігся тиньк давньоруського часу! Тож на відвідувачів чекає чимало відкриттів і здивувань.

Вікторія СИДОРОВА, Чернігів, фото Анастасії ЛУГОВСЬКОЇ, "День"

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

12:10
06-Трав-2021
Національний заповідник «Чернігів стародавній» відновлює екскурсійну діяльність
З 6 травня відновлюється екскурсійна діяльність на всіх музейних об’єктах Національно
11:53
05-Трав-2021
Здоровий глузд чи «пабєдобєсіє»: російський актор відверто засудив «святкування» 9 травня в Росії
Російський актор Павєл Майков, більш відомий як герой російського кримінального серіа
11:48
04-Трав-2021
Білогірське водосховище в окупованому Криму почало різко міліти
У Білогірському водосховищі почав істотно знижуватися рівень води після того, як окуп
11:55
30-Квіт-2021
В мережі Інтернет війна за свідомість іде кожен день – офіційний сайт СБУ
Офіційний сайт СБУ оприлюднив інформацію, згідно з якою кіберфахівцями заблокована ді
22:59
27-Квіт-2021
У Чернігові вшанували пам’ять українських визволителів Криму 103 роки тому
«Кримський похід армії УНР», — під такою назвою 27 травня в студії «Мікрофони» Черніг
00:22
27-Квіт-2021
Україна отримала від ЄС другу партію вакцин у кількості 367 тис. доз від COVID-19
Вже через через тиждень після першої поставки вакцин за програмою COVAX, Україна безк
00:14
27-Квіт-2021
Чому і яким чином ЄС підтримує Україну
20/04/2021 – Блог Високого представника Європейського Союзу із закордонних справ і бе
21:05
26-Квіт-2021
Про Чорнобиль до та після згадали у Чернігові

26 квітня в студії «Мікрофони» Чернігівського обласного молодіжного це

20:20
23-Квіт-2021
На 25 квітня сплановано проведення низки провокацій проти України
25 квітня цього року сплановано проведення низки провокацій проти України із використ
19:34
23-Квіт-2021
В Україні стрімко зростає кількість кібератак на об’єкти життєзабезпечення держави - СБУ
В прес-центрі СБУ заявили, що Ситуаційний центр кібербезпеки, який функціонує при від
Усі новини