реклама партнерів:
Головна » 2015 » Січень » 26 » Відкрилася виставка про український вимір Аушвіцу

Відкрилася виставка про український вимір Аушвіцу


2015 » Січень » 26
Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
300 експонатів нагадують про злочини нацистів та розказують про українців – визволителів та в’язнів «табору смерті».
26 січня 2015 року у Києві в Меморіальному комплексі «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років» розпочала роботу виставка «Концтабір Аушвіц – український вимір. Дослідження, документи, свідчення» до 70-річчя визволення Аушвіцу та Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Так Україна розпочинає згадувати головні події Другої світової війни до 70-річчя її завершення.
70 років тому війська Першого українського фронту звільнили нацистський концтабір Аушвіц. Та до сьогодні історія ув’язнених у таборі українців вповні не досліджена. Важливо уточнити дані про в’язнів і визволителів табору смерті, або достойно вшанувати їхню пам’ять, — говорять історики, які працюють над темою.
«Аушвіц був одним із інструментів нацистського «остаточного розв'язання єврейського питання», тому його звільнення стало днем пам'яті жертв Голокосту. Ця трагедія дуже тісно пов'язана з нашою землею, адже близько чверті знищених у роки Другої світової війни євреїв вбито нацистами в Україні», – нагадав Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Ілюстрацією цього зв'язку є історія Зиновія Толкачова, київського єврея, червоноармійця та художника. Він один з перших побачив жахи Аушвіцу і зафіксував їх у своїх малюнках. Його роботи представлені на виставці.
Віце-прем’єр з гуманітарних питань, Міністр культури В’ячеслав Кириленко зауважив: «Нас відділяє 70 років від злочинів нацизму, але, на жаль, і зараз у світі продовжуються звірства. Людство дало свою оцінку геноциду єврейського народу. Цілий пласт культури і звичаїв було знищено, і нацисти думали, що таким чином знищать і пам’ять про цей народ. Однак він виявився сильнішим будь-якого дикунства, показав свою велику життєспроможність, відновив свою державу. І в ці дні ми, повертаючи свої серця, і співчуваючи геноциду єврейського народу, хочемо ще раз засвідчити велику повагу до всіх людей, що пережили ці страхіття. В ці дні ми пишаємося українцями-праведниками, які допомагали євреям вижити на окупованих територіях».
Голокост став наступним після Голодомору 1932–1933 років геноцидом, вчиненим на українській землі, вважає Володимир В'ятрович.
«Пам'ять - запорука того, що подібні злочини більше не повторюватимуться. Ця тема особливо актуальна саме зараз, коли ми знову стали свідками агресії проти України, яка супроводжується злочинами проти людства. Блюзнірство агресора полягає в тому, що свої злочини Росія намагається приховати пропагандою про власну виключну роль у знищенні нацизму. Монополія у перемозі над Третім рейхом, за яку так завзято бореться сучасне російське керівництво, потрібна йому як індульгенція, яка виправдовує страшні злочини, що чинять ним сьогодні», – наголосив Голова Українського інституту національної пам'яті.
Директор Польського інституту в Києві, Радник-посланник Посольства Республіки Польща в Україні Ева Фігель висловила солідарність з українцями: «Ми думали, те, що сталося в Аушвіці й інших таборах – це вже у минулому. Що та важка, трагічна пам’ять захищає і буде захищати нас перед тим, щоб ніхто і ніколи не наважився знову зробити щось подібне. І я не втрачаю надії, що люди, які були в’язнями концтаборів, нагадають теперішньому поколінню про той трагічний час. Ми думали, що тепер ми як європейці живемо у спокійний мирний час, але як бачимо останім часом, ще деякі процеси не закінчились. І, на жаль, жахливі події повертаються до нас. Ми надіємося, що мир і злагода повернуться в Україну, що не будуть страждати люди, гинути діти, жінки та чоловіки, що всі повернуться до нормального життя».
Перемога над нацизмом стала можлива завдяки об'єднанню зусиль багатьох народів, в тому числі українців: які боролися в складі Червоної армії, в лавах УПА чи арміях західних союзників. Експозицію у Національному музеї історії Великої вітчизняної війни складають документальні матеріали учасників визволення Аушвіца та його в'язнів: військовополонених, учасників українського визвольного руху, остарбайтерів, євреїв з України, колишніх малолітніх в’язнів.
«На цій виставці ми побачили інший вимір тої війни: це життя за межею, життя, де не можливо жити, життя знедолених, під прицілом палача», – сказав Директор Інституту історії України НАН України Валерій Смолій.
Представлено колекцію з фондів Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років», матеріали Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпропетровськ) та Центрального державного архіву кінофотофонодокументів ім. Г. С. Пшеничного.
Опісля відбувся круглий стіл «Аушвіц: звільнення та пам’ять» до Міжнародного для пам’яті жертв Голокосту.
Оглянути виставку можна до квітня за адресою: Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» (м. Київ, вул. Лаврська, 24). Музей працює з 10.00 до 17.00.

Прес-служба Українського інституту національної пам'яті

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

12:14
27-Вер-2021
Здобуття Білоруссю державної незалежності в 1991 році
Після завершення Другої світової війни в Білорусі наступні десять років ще тривала пі
19:43
26-Вер-2021
Боротьба України з великою корупцією: підтримка ЄС має визначальне значення, але потрібно більше результатів
Європейська палата аудиторів опублікувала звіт з аудиту ефективності підтримки ЄС у б
19:40
26-Вер-2021
Українські МСП отримають консультації за COVID-19 Ваучерами від міжнародної консалтингової компанії

Консалтингова компанія 

19:35
26-Вер-2021
На Луганщині ЄС допоміг розмінувати 72 гектари землі
16 вересня Данська рада у справах біженців (DRC) презентувала у Лисичанську результат
19:29
26-Вер-2021
ЄБРР та ЄС підтримують українських «кліматичних інноваторів»

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейський Союз (ЄС) надаю

23:39
25-Вер-2021
Чи варто приймати антибіотики при гострих вірусних інфекційних захворюваннях?
«Я довго кашляю — антибіотик», «Температура три дні — антибіотик». Люди зловживають а
14:22
24-Вер-2021
Німецькі спецслужби фіксують хакерські атаки на кандидатів у Бундестаг з боку російської групи «Ghostwriter»
Термін правління канцлерки Ангели Меркель добігає кінця. Наступного тижня, 26 вересня
10:12
24-Вер-2021
Феномен квазіреспублік: як Росія залучала жителів окупованого Донбасу до виборів у держдуму
Ось і відгриміли переможними литаврами чергові вибори до Держдуми РФ. Ну не те щоб то
10:28
21-Вер-2021
Білоруський національний рух під час Другої світової війни 1939-1945 років
Як відомо, Друга світова війна 1939-1945 рр., що розпочалася внаслідок домовленостей
09:35
21-Вер-2021
За рахунок окупованих східних українських територій електорат в Росії виріс на 700 тисяч осіб
Вибори до Держдуми РФ на ТОТ ОРДЛО змогли чітко показати, скільки жителів непідконтро
Усі новини